HISTORICKÉ MEDZNÍKY
Šk. rok 1939/40 - Založenie súkromnej hudobnej školy Alžbetou Papovou
(Výnos MŠ - NO č. 146.711/39 - IV/zo dňa 31. októbra 1939)
14. apríl 1943 - Zriadenie Mestskej hudobnej školy
Šk. rok 1950/51 - Mestský hudobný ústav
Šk. rok 1951/52 - Poštátnenie hudobného školstva (vznik Základnej hudobnej školy)
Šk. rok 1955/56 - Založenie sláčikového orchestra
Šk. rok 1960/61 - Vznik Ľudovej školy umenia (Školský zákon č. 2035/61- 1./2)
15. marec 1963 - Založenie výtvarného odboru
Šk. rok 1983/84 - Založenie dychového orchestra
Šk. rok 1983/84 - Založenie tanečného odboru
Šk. rok 1984/85 - Založenie literárno-dramatického odboru
Šk. rok 1984/85 - Založenie orchestra ľudových nástrojov
Šk. rok 1987/88 - Založenie DSZ Priebojček
Šk. rok 1990/91 - Vznik Základnej umeleckej školy (Vyhláška MŠ SR č. 477/1990)
Šk. rok 1991/92 - ZUŠ zriaďovateľkou DSZ Úsmev
Šk. rok 1993/94 - Nová účelová budova školy
22. jún 1994 - Prepožičanie čestného názvu MŠ SR - Základná umelecká škola Ladislava Stančeka
1. január 2002 - Získanie právnej subjektivity
1. júl 2002 – Zriaďovateľom školy sa stáva Mesto PrievidzaŠk. rok 2002/03 - Obnovenie činnosti akordeónového súboru
Šk. rok 2004/05 - Založenie gitarového súboru
Šk. rok 2006/07 - Založenie súboru bicích nástrojov
Šk. rok 2006/07 - Založenie Súboru populárnej hudby
Šk. rok 2008/09 - Založenie Súboru zobcových fláut
Šk. rok 2008/09 - Obnovenie činnosti prípravného sláčikového orchestra
Šk. rok 2011/2012 – vznik DSZ Liberi cantantes
Šk. rok 2011/2012 – Založenie Prípravného dychového súboru, na činnosť ktorého nadviazal v šk. roku 2017/2018 Dixieland
Šk. rok 2018/2019 - Založenie Big Bandu
Šk. rok 2022/2023 - Založenie Odboru audiovizuálnej a multimediálnej tvorby (Uznesenie MSZ č. 237/22)
Škola dnes
Základná umelecká škola Ladislava Stančeka Prievidza sa v priebehu svojej existencie vyvíjala, menila svoj názov, ale hlavný cieľ školy zostal vždy ten istý. Škola prostredníctvom umenia nezastupiteľne formuje osobnosť svojich žiakov už osemdesiat rokov. Jej nenahraditeľnosť a originalita spočíva v systematickom osvojovaní si vedomostí detí a mládeže v umení, v rozvíjaní špecifických tvorivých schopností, zručností a návykov pre umeleckú činnosť, vo formovaní ich všestranných kultúrnych návykov a kultúrneho správania. Dnešná škola stojí na pleciach predchádzajúcich generácií nadšených pedagógov, ktorým záležalo na tom, aby škola obhájila svoju opodstatnenosť v systéme vzdelávania a získala významné postavenie pri napĺňaní kultúrnych potrieb občanov mesta Prievidza a regiónu. Nadšenie stálo už pri založení školy, keď sa mladá absolventka Hudobnej a dramatickej akadémie v Bratislave Alžbeta Pappová rozhodla odovzdávať svoje vedomosti deťom. Prvotné začiatky Súkromnej hudobnej školy v Prievidzi boli skromné. V čase svojho vzniku mala škola len hudobný odbor a školu navštevovalo 20 žiakov v klavírnom a husľovom oddelení. Ďalší vývoj a osudy školy boli podrobne spracované v publikácii 50 rokov hudobného školstva v Prievidzi vydanej v roku 1989 riaditeľstvom ĽŠU v Prievidzi a v bulletine k 70. výročiu založenia školy. Preto sme sa rozhodli na tomto mieste venovať viac prítomnosti školy.
ZUŠ Ladislava Stančeka je školou poskytujúcou umelecké vzdelanie v štyroch odboroch - hudobný, výtvarný, tanečný, literárno-dramatický odbor. Škola bola založená v šk. rok 1939/40. 22. júna 1994 bol škole prepožičaný čestný názov – Základná umelecká škola Ladislava Stančeka.
O rastúcu popularitu súborovej hry u žiakov sa zaslúžila existencia viacerých hudobných telies a súborov. Najreprezentatívnejším hudobno-inštrumentálnym telesom školy je Orchester ZUŠ (vznikol v r. 1989). Na škole pôsobia ďalej súbory: SUBINA (súbor bicích nástrojov), Ratatap (súbor pochodových bicích nástrojov), Subináčik (mladší žiaci bicieho oddelenia), Prípravný sláčikový súbor, Komorný sláčikový orchester, Súbor ľudových nástrojov, Gitarový súbor, viaceré súbory populárnej hudby a skupiny a v neposlednom rade aj Big Band. Medzi známe umelecké telesá dlhodobo patria i spevácke zbory, DSZ Liberi cantantes, DSZ Liberi cantantes minor a Komorný spevácky zbor, ktoré reprezentujú školu i mesto nielen v regióne, úspešne sa zúčastňujú zborových súťaží.
Každoročne sa pravidelne koná súťažná vokálna prehliadka žiakov v 5 kategóriách Stančekova Prievidza, ktorej sa zúčastňujú žiaci ZUŠ z celého Slovenska. Svoju tradíciu a nepochybne rastúcu kvalitu má i gitarová súťaž – Gitarová Prievidza, detská spevácka súťaž populárnej a autorskej piesne Jesienka, či súťaž bicích nástrojov Borákova Prievidza. Škola participuje na mnohých prehliadkach a festivaloch napr. Súťažná prehliadka detských speváckych zborov Mládež spieva, Fúzie – festival nielen o jazze, organizuje množstvo workshopov a metodických dní v rôznych nástrojoch i speve, umelecké dielne vo výtvarnom odbore. Pravidelne sa konajú školské súťažné prehliadky (gitarová, klavírna, sláčikových nástrojov a dychových nástrojov). O kvalite hudobného vzdelávania svedčí množstvo celoslovenských i medzinárodných úspechov nielen v sólových súťažiach žiakov, ale i rôznych hudobných zoskupeniach.
Žiaci výtvarného odboru sa stali držiteľmi množstva kolektívnych aj individuálnych ocenení z celoslovenských a medzinárodných súťaží (Venezuela, Fínsko, Poľsko, Macedónsko, Japonsko, Česká republika a Bulharsko). Žiaci literárno-dramatického odboru sa čoraz častejšie umiestňujú na popredných miestach v rôznych recitačných súťažiach i divadelných prehliadkach. 0 štúdium v tanečnom odbore, kde sa žiaci oboznamujú so základmi baletu, ľudových a moderných tancov, sa v poslednom období zvýšil záujem. Čoraz viac sa zintenzívňuje i medziodborová spolupráca, výsledkom ktorej sú také zaujímavé projekty ako Sebecký obor, alebo Šípková Ruženka, ktoré mali úspech aj ako výchovné koncerty. Škola úzko spolupracuje s mnohými kultúrno-spoločenskými inštitúciami v meste, s materskými, základnými školami, základnými umeleckými školami v okrese i na Slovensku, s občianskymi združeniami aj mestom Prievidza. Škola sa aktívne zapája do kultúrneho života mesta realizáciou umeleckých programov (koncerty pre verejnosť, programy pre deti a mládež i účinkovanie počas bohoslužieb v prievidzských kostoloch ) a výstav. Všetky tieto aktivity napomohli k tomu, aby škola získala kredit kvalitnej a uznávanej výchovno-vzdelávacej inštitúcie v oblasti umeleckého školstva.